Méhészkedés az alapoktól!

"A természet ajándéka az egészséges életmód alapja."

 

A lódarázs és a darazsak elleni <<vadász>> kari érem kezdetén, úgy harcoltam ellenük, ahogy tanácsoltak az idős tapasztalt méhészek. Azt mondták: -Egy sötét üvegbe önts egy kevés sört, tedd a méhesbe és a rovarok maguktól belefulladnak. Én kipróbáltam ezt a módszert és nem adott különös eredményt. Vágyva a világosságra a darazsak sokszor kijöttek az üvegből mielőtt belefulladtak volna. Ez különösen akkor volt kifejezett mikor már volt az üvegbe fulladt darázs. Az újonnan érkeztek, egyszerűen rászálltak a sörbe fulladtakra, teleitták magukat sörrel és üdítővel, azután kimenekültek. Kipróbáltam a csapdákat is, amiket nagyobb üzlet központokban lehet venni. Ezek sem tetszettek nekem, mert drágák és gyenge eredményt adnak.
Próbálkoztam derékon kettőbe vágott cocás palackkal is, a felső részét megfordítva visszatéve bele, mint egy tölcsért. Ez sem mutatkozott eredményesnek. Még tető alá is kellet helyeznem mert az esős megtöltötte vízzel és felhígította az oldatot/csalit. Tető alá téve, a nap nem sütött rá, és a darazsak és a lódarazsak nem szívesen látogatták. Ez mellet a csalikat szét kell rakni minden felé a méhesben, nem pedig mindet tető alatt tartani.
Gondolkodva és figyelve egy ötletem támadt. Az ötlet megvalósítása alapjául a - POZITIV FOTÓTRÓPIÓZIS (6 k.) vagy is, a rovaroknak az a tulajdonsága, hogy a fényforrás felé mennek. Ez a tulajdonságuk miatt, a csali ként szolgáló palackon, amit az (1 k.) látunk, mindig be kell hogy legyen dugaszolva. A rovarok bejárati nyílását később nyitjuk meg a palackok második harmadán (2 k.).
Attól függően, hogy mire vadászunk, a nyílások átmérője 6-8 mm. Hogy szemléletesebb legyen az én módszerem a lyukak nyitására, a már kinyitott lyukakba színezett fapálcikákat helyeztem (3 k.). A nyílások ilyen beosztása nem feltétlen jelenti, hogy így az ideális. Nekem egyszerűen így tetszett.

                                                                                                                          

A palackok könnyebb elhelyezése miatt, spárgát kötök rájuk (4 k.)Főleg szőlősben oszlopokra és fa ágakra erősítem őket (5 k.). Soha nem teszem a palackokat szilárd alapzatra egyszerűen azért hogy a macskák és a szél fel ne forgatják őket. A folyadék a palackban sör, eper üdítő, ecet (bor vagy alma) és víz. Némely szerzők ajánlanak almapálinkát és más gyümölcs pálinkákat, vagy mustot. Leggazdaságosabb megoldásként (Sver) a narancs üdítőt ajánlja. Az ecetet azért tesszük, hogy elriasszuk vele a méheket, a darazsaknak pedig nem aggat. Mi az előnye az így elkészített palacknak?

Fő előnye az, hogy a csali működig, függetlenül attól frisse a folyadék benne vagy teli van már megfulladt rovarokkal (7 k.). Mind a két esetre vonatkozik, hogy a palackba bement rovarok nagy hányada nem fog kimenni belőle. Az első esetben belefullad, ahogy történik a közönséges palackban is. A második esetben, annál amikor a folyadék felszínén már nagy mennyiségű elpusztult rovar úszik, a darázs és a lódarázs bejut a palackba, rászáll az elpusztult rovarokra, teleissza magát folyadékkal vagy megtelíti magát fehérjével és felszáll. Mivel a felső nyílás be van dugaszolva, a rabul ejtett darázs vagy lódarázs addig szálldos a palack felső részében míg teljesen kimerül és a palack aljára esik (8 k.).

Még egy lényeges előny az hogy sokkal kevesebb csali folyadékra van szükség, ez pénzmegtakarítás. A sör nem olcsó.

A csapda akkor ad jó eredményeket ha napos helyen függ.

Nem árt neki az eső - a palack be van dugaszolva.

Kissé bonyolultabb csapdát úgy készíthetünk ha ketté vágunk egy palackot. Az alsó részébe beletöltsük a már leírt folyadékot (lehet bele tenni halat vagy csirkehúst is), A felső részét pedig belűről bekenjük egér ragasztóval. Ezután a részeket ismét egybeillesztjük és tapadós szalaggal egyberagasztjuk. A (9 k. és a 12 k.) képen egy ilyen palackot látunk. Mivel olyan helyre helyeztem ahol 4 vagy 5 darázsfészek van, így gazdag volt a zsákmány is (10 k.) megfelelően a helynek. A darazsak mellet található néhány lódarázs is és sok légy (11 k.).

                                                                               

Ezek a csapdákon kívül, a méhes minden << stratégiailag fontos pontjára>> tollas labda ütőket és légycsapókat raktam. Az ütőkkel a lódarazsakra vadászok. Mert amikor a lódarázs a kijáró deszkához száll és kiszemeli a méhet amire ráakar támadni, rövid időre megáll. Ezt az időt ki kell használni és agyoncsapni az ütővel. Ha eltaláljuk összetörök mint egy üvegpalack. Ha eközben agyoncsapunk néhány méhet is, ne sajnálkozunk. A már agyoncsapott lódarázs százával öldöste volna le a méheket.
A légycsapóval a darazsakat semmisítem meg amik a kaptárokra szállnak vagy a méhitatóra.
Ezen kívül, tavasszal a darázs anyák odacsalogatására jó ha kiteszünk egy gorombán kifűrészelt fenyő darabot- kimaradt tető deszkát vagy gerenda darabot. Az anyák a farészeket gyűjtik róla, amiből azután a fészküket készítik, ezért örömest látogatják. Ti pedig itt várjátok őket a légycsapóval. Ha egy darázs anyát megsemmisítünk, megsemmisítettünk egy darázsfészket ami nagyszámú darazsat jelent.
Rovarirtó szerel, darázsfészkek megsemmisítésével, por alakban lévő rovarirtóval beszórni a darázsfészek bejáratát, forró vízzel leönteni a fészket, gázolajjal leönteni és meggyújtani, kénköves szalag meggyújtásával, ha a fészek lukban van vagy valamilyen zárt helyen, lényegesen csökkenthetjük a számát, a méhekre veszélyes kártevőknek.

Megjegyzés
Ezek a módszerek alkalmazásával, nem kell attól félnetek, hogy megzavarjátok a méhes biológiai egyensúlyát. Mert a méhesen lévő gazdag eleség miatt a darazsak igen szaporodnak. Ha tízből kilencet megsemmisítünk, még mindig több marad mint amennyi volt mielőtt odahelyeztétek a méhest.
Tíz évvel ezelőtt vettem ezt a kisgazdaságot, ahol most méhészkedek. A gazdaság kicsi, tető pedig sok van. Akkor még az összes tetők alatt nem volt annyi darázsfészek mint amennyi mos van néhány négyzetméter tető alatt.


Az így összefogott darazsakkal és lódarazsakkal etetjük a sünöket, azok pedig meghálálják ezt azzal, hogy a méhesen összegyűjtik a halott és haldokló méheket és ezzel megszabadulunk a méhes talajfertőtlenítési feladattól.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 145
Tegnapi: 28
Heti: 248
Havi: 704
Össz.: 578 293

Látogatottság növelés
Oldal: Darázscsapda gyártása
Méhészkedés az alapoktól! - © 2008 - 2024 - konczmeheszet.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »