Méhészkedés az alapoktól!

"A természet ajándéka az egészséges életmód alapja."

Egekben a méz ára. Gondolhatnánk, hogy ezért sose voltak elégedettebbek a magyar méhészek, mint napjainkban. Pedig ez nem így van.

– Pocsék évet hagytak maguk mögött: nemcsak a méhészeket, hanem a méheket is megviselte. A nehezén már túl vagyunk – kezdi mondandóját Kiss Ottó, a keleti országrész egyik legismertebb méhésze. – A kemény idők ellenére jól teleltek a méhek.

A vitkai férfi több mint ötven esztendeje van a pályán, jó ideje ő tölti be a beregi térség méhegészségügyi felügyelői posztját. Előtte majd’ harminc évig a nyírmadai állami gazdaság méhészetét vezette, a kiterjedt gyümölcsös beporoztatása volt a feladata. Ma persze már hiába keresnénk ilyen posztot, a komoly állami gazdaságok felszámolásával a nagy méhészetek is eltűntek. De kisebbek azért szerencsére maradtak.

A vásárosnaményi egyesület tizennyolc faluban több mint nyolcvan méhészt fog össze, akiknek a nagy többsége nem hobbiméhész, a szakmunkásképzőt is elvégezte. Szükség is van az alapos tudásra, hiszen a mai méhészeknek egyre komolyabb kihívásokkal kell szembenézniük. A mind szélsőségesebbé váló időjárás mellett nálunk is sok gond forrása a méhlegelők fogyása.

– A mi vidékünkön az akácvirágzás jelenti az igazi szezont – mondja Kiss Ottó. – Sajnos az utóbbi időkben majd’ minden évben közbejött valami. Tavaly például a rendkívül hűvös idő, s ez ismétlődött a napraforgónál is, a rossz idő miatt a méhek nem nagyon tudtak kirepülni, ami a hordáson is meglátszott persze. Mifelénk gyönyörű akácerdők vannak, és csodálatos rétek, melyek kifogástalan méhlegelők, de még így is sokan kénytelenek vándorolni a méhcsaládokkal.

Különösen nagy gondot jelent a lábasjószág vészes fogyása. Látszólag ugyan semmi összefüggés nincs a méhek és mondjuk a tehenek között. A szarvaskerep vagy a bíborhere kiváló méhlegelő, de hogy a szarvasmarha-állomány Beregben is lecsökkent, a táplálékául szolgáló lóheretáblák is eltünedeztek. De a fogyó legelők csak a gondok egyik részét adják. A másik a vegyszerezés, ami számtalan család pusztulását okozza. Vegyszerezni persze kell, ez ellen nincs is semmiféle kifogása a méhészeknek. De annak is vannak szabályai! A gazdáknak elvileg az adott település jegyzőjénél be kell jelenteniük, hogy mikor, hol és mivel permeteznek, ezt a legutóbbi időkig általában be is tartották. Manapság egyre kevésbé, a gyanútlan méhészeknek súlyos károkat okoznak. Kiss Ottó is megjárta pár éve. Egy debreceni vállalkozó minden szabályt felrúgva permetezett, tíz beregi méhészetben ölte meg a méhek zömét. De nem fizetett. Hiába tudta mindenki, hogy az adott időben ki vegyszerezett, nem lehetett bebizonyítani, hogy az okozta a méhpusztulást.

Hiba volna azonban azt hinni, hogy a méhcsaládok csak tavasszal pusztulnak. Fogyatkoznak télen is, hiába élvezik a kaptár biztonságát. Szinte hihetetlen: a madár az egyik legnagyobb ellenség. A harkály például, hallva a benti zsongást, nekiáll kilyukasztani a kaptár falát, hogy a rovarokhoz férjen. Ez ritkán sikerül, de épp elég az is, hogy halálra félemlítse a dongókat. Sok hazai méhész azonban kifog rajtuk, madárhálóval védi a kaptárokat. Azon a legrafináltabb harkály se tud fogást találni.


 

Méhész képzés indul, érdeklődni itt lehet!

 http://mutat.net/?http://vayadam.hu/felnott

 

 


Termelői Akácméz, napraforgóméz és repceméz, valamint jótékony hatású propolisz és propolisz tinktúra kapható kedvező áron!

Érdekődni a következő telefonszámon lehet.

06-70/931-18-12

 


Eladó méhészkonténer!

http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_marketplace&page=show_ad&catid=10&adid=29191&Itemid=167


Méhpempőt keresek !!!

 

 

 

Vissza a főoldalra



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 15
Heti: 22
Havi: 31
Össz.: 578 590

Látogatottság növelés
Oldal: Hírek, infók
Méhészkedés az alapoktól! - © 2008 - 2024 - konczmeheszet.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »